Newsletter

Pol. Merkur. Lek (Pol. Med. J.), 2015, XXXIX/234: 379-381 Powiększ do pełnego rozmiaru

Pol. Merkur. Lek (Pol. Med. J.), 2015, XXXIX/234: 379-381

Tytuł: Objawy nadużycia klenbuterolu w próbie samobójczej – opis przypadku 

Autorzy: Nawrocka I, Kowalczys MH, Abramczyk P. 

Więcej szczegółów

08/234

30,00 zł

STRESZCZENIE PRACY W JĘZYKU POLSKIM I ANGIELSKIM. PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM!

Objawy nadużycia klenbuterolu w próbie samobójczej – opis przypadku


Nawrocka I, Kowalczys MH, Abramczyk P.

Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska

Trzydziestoletni mężczyzna został przyjęty do oddziału intensywnej opieki medycznej po próbie samobójczej z powodu zaburzeń oddychania, drżenia, tachykardii zatokowej i istotnej hipokaliemii. Przy przyjęciu chory był przytomny, z pełnym kontaktem, bez objawów wytwórczych. Objawy nie były typowe dla przedawkowania olanzapiny, alprazolamu i alkoholu, których nadużycie zgłaszał chory. W ukierunkowanych wywiadach chory przyznał się do przyjęcia dużej dawki klenbuterolu, selektywnego agonisty receptorów β2. Ze względu na właściwości lipolityczne i anaboliczne, klenbuterol stał się popularnym środkiem stosowanym w kulturystyce, a jednocześnie nieznajdującym się w rutynowym panelu toksykologicznym. W dostępnych bazach naukowych nie znaleziono do tej pory opisu przypadku próby samobójczej z użyciem klenbutoreolu.

Słowa kluczowe: klenbuterol, próba samobójcza, hipokaliemia, przedawkowanie, działania niepożądane leku

Pol Med J, 2015; XXXIX (234); 379–381